Welcome to Bowling

Bowling


História Bowlingu


Bowling, veľmi populárny a pomerne jednoduchý šport, ktorý má neuveriteľne dlhú tradíciu. Prvé stopy po veľmi jednoduchej forme tohto športu siahajú až do starovekého Egypta - v jednej z hrobiek totiž boli objavené predmety pripomínajúce túto hru.

Niekoľko tisíc rokov sa táto hra tradovala po celej Európe, až sa jej rôzne formy a pravidlá konečne dostali na Americký kontinent - kolísku dnešného Bowlingu. Niekoľko rokov bol aj tento "nevinný" šport zakázaný, pretože bol považovaný za hazard. V tejto dobe sa Bowlingu venovali výlučne muži a prvý ženský bowlingový kongres bol založený až v roku 1917.

Okrem obmeny pravidiel sa zmien dočkali aj gule, ktoré boli najprv vyrábané z tvrdého dreva. Ručné stavanie kolkov po každom hode sa stalo minulosťou až v roku 1951, kedy bol nainštalovaný prvý automatický zdvíhač gulí.

Niet pochýb o tom, že po takej bohatej tradícii sa čaro tohto krásneho športu rozšíri po celom svete a stane sa populárnym odreagovaním, ale aj ozajstnou športovou disciplínou.

Niekoľko zaujímavých faktov


1. Prvá vnútorná bowlingová dráha bola postavená v New Yorku v roku 1840.

2. V roku 2011 si aspoň raz zahralo bowling 70 miliónov ľudí.

3. Neexistuje žiadna minimálna váha pre bowlingovú guľu.

4. Bowlingové gule boli vyrábané z dreva až do 20. storočia.

5. Najväčšie bowlingové centrum sa nachádza v Japonsku a má neuveriteľných 141 dráh.

6. Až 225 miliónov dolárov je vyzbieraných na charitu prostredníctvom bowlingu.

7. Maximálny počet povolených dier v bowlingovej guli je 12.

8. Bowling je v Amerike na prvom mieste v rebríčku zúčastnených.

9. Najmladší človek, ktorý hodil maximálnych 300 bodov za partiu, je Chaz Dennis, ktorý mal v tom čase 10 rokov a 2 mesiace.

10. Bowling Vám pomôže schudnúť!! Za 30 minút hry dokážete spáliť od 105 až do 285 kalórií.